Na czym polegają szkolenia BHP dla pracowników

W wielu miejscach pracy, dzięki dobrym warunkom i pozytywnej atmosferze, możliwe jest wytworzenie twórczej atmosfery. Taki dobrze dobrany zespół to skarb dla pracodawcy. Wykonywanie obowiązków służbowych w zgranym zespole pozwala na komfort psychiczny; ten jednak nie wystarczy, aby miejsce pracy było w pełni bezpieczne. Obowiązkiem pracodawcy jest zorganizowanie kursu BHP, dzięki któremu każdy członek firmy będzie wiedział o ewentualnych zagrożeniach oraz nauczy, się, jak im przeciwdziałać.

Szkolenie BHP - kwestie prawne, o których warto wiedzieć

Przeważnie szkolenia BHP składają się z instruktażu, stanowiącego swoiste wprowadzenie do tematyki. Ważne jest przedstawienie podstaw prawnych, które poruszają zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy. Standardowym elementem są również zasady pierwszej pomocy. Takie wprowadzenie jest uniwersalne i niezależnie od tego, jaki ośrodek szkoleniowy wybierzemy, kwestie poruszane w tej części nie różnią się zbytnio od siebie. Bardziej specyficzna jest druga część. To tutaj porusza się bowiem sprawy związane z konkretnym stanowiskiem. Scharakteryzowane zostanie ono pod względem ewentualnych niebezpieczeństw. Ustalone zostaną również bezpieczne sposoby wykonywania obowiązków służbowych. To, jak kompleksowe jest szkolenie, w dużej mierze zależy od firmy, która przeprowadza zajęcia. Tego rodzaju kursy pozwalają ograniczyć ryzyko wystąpienia wypadków, również tych groźnych. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto organizować szkolenia BHP dla pracowników.

Szkolenie BHP dla pracowników - co najczęściej znajduje się w programie kursu?

Warto zaznaczyć, że szkolenie BHP powinno odbywać się podczas pracy; w praktyce najczęściej taki kurs dla nowych pracowników organizuje się albo w pierwszy dzień po podpisaniu umowy, albo w pierwszy dzień po niej. Pracodawca musi zdawać sobie sprawę z tego, że takie szkolenia należy przeprowadzać regularnie; wymagają aktualizacji (to, jak często trzeba je powtarzać, wynika z zajmowanego stanowiska). Tutaj należy dodać, że przedsiębiorstwo, które nie skierowało swoich pracowników na szkolenie BHP, może zostać pociągnięte do odpowiedzialności prawnej. Kara pojawić się może zarówno w przypadku braku wstępnych szkoleń BHP dla pracowników, jak i szkoleń okresowych. Taka grzywna może mieć wartość od 1000 do nawet 30 000 złotych.

Z jakich szkoleń BHP warto korzystać?

Przedsiębiorcy mogą wybierać z dość bogatej oferty, stąd podjęcie decyzji nie będzie najłatwiejszą czynnością. Na szczęście, jeśli podczas researchu kierować będziemy się kilkoma ważnymi kryteriami, szybko odnajdziemy firmę wartą zaufania. Należy więc zwrócić uwagę na:

1. Kwestię dojazdu

Rzetelne przedsiębiorstwa starają się podejść elastycznie do oczekiwań klienta, w tym do jego preferencji odnośnie miejsca szkolenia. W efekcie możliwe jest zorganizowanie zajęć zarówno w miejscu pracy, jak i w siedzibie firmy, oferującej szkolenie BHP dla pracowników.

2. Kompleksowość

Niektóre ośrodki oferują dużo więcej niż działalność typowo szkoleniowa. Dobrym pomysłem może być wybór firmy, która proponuje również profesjonalne doradztwo oraz, w razie konieczności, kontaktuje z Inspekcją Pracy lub Inspekcją Sanitarną. Dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieli, do kogo się zwrócić, jeśli trzeba będzie zająć się formalnościami związanymi z zaistniałym wypadkiem. Niektóre z firm pomagają również ocenić bezpieczeństwo miejsca pracy, wykonując w tym celu stosowne pomiary. Czasem można liczyć również na pomoc w wykonaniu profesjonalnych regulaminów pracy.

3. Doświadczenie

W poszukiwaniu firmy warto swoje kroki skierować do placówki o ugruntowanej pozycji na rynku. Pozytywne opinie dotychczasowych klientów nie biorą się znikąd; ośrodek szkoleniowy musiał na nie ciężko zapracować.

Szkolenia BHP pozwalają zapoznać się pracownikom z miejscem pracy, poznać zagrożenia i zaznajomić się z zasadami, które mają zmniejszyć ryzyko zaistnienia niebezpieczeństw. Nowoczesne firmy przeprowadzają takie zajęcia w rzeczowy, ciekawy i, przede wszystkim, przystępny sposób.